Gezi Rehberi

Yeşil Pasaportun Avantajları

Yeşil Pasaport, Yeşil Pasaport avantajları, Yeşil Pasaport avantajı nedir, Yeşil Pasaport avantajları nelerdir, Yeşil Pasaport kolaylıkları, Yeşil Pasaportun avantajı nedir, Yeşil Pasaportun sağladığı kolaylıklar nelerdir, Yeşil Pasaportun sağladığı avantajları nedir

Ülkeler arası dolaşım yapmayı seviyorsanız eğer bu yazımızın sizin ilginizi çekeceğine bahse gireriz. Serbest bir şekilde anlaşmalı olan ülkelere girmenizi sağlayan yeşil pasaport avantajları hakkında bilgi sahibi olan insanlar, bu pasaportu almak için pek çok yol denemekte ve başvuru yapanlar ise gün saymaktadırlar. Asıl ismi Hususi pasaport olan bu belgeye renginden dolayı yeşil pasaport denmektedir. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapmanızı sağlayan ve toplamda yaklaşık olarak 160 ülkeye vize almadan erişim olanağı tanıyan bu belgenin bir sürü avantajı bulunmaktadır.

İstisnai durumlar haricinde sadece devlet memurlarına verile bu pasaporta sahip olan memurlar %4’lük bir dilimde bulunmaktadır. Tüm memurlar arasında sadece bu kadar az bir kısmında bulunmasından dolayı ne kadar önemli ve imtiyazlı bir belge olduğunu da anlayabilirsiniz. Elbette böyle bir belgeye sahip olmak özellikle gezmeyi seven insanların en büyük hayalidir.

Yeşil Pasaportun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Başvuru süreci ile birlikte başlayan yeşil pasaport avantajları diğer ülkelere giderek gezi yapılması ve sonra tekrar yurda dönülmesi sürecine kadar devam etmektedir. Aşağıda bu konuya maddeler halinde değinmek ve kartın avantajları konusunda herkesin bilgi sahibi olmasını istiyoruz.

  • Harçlar: Söylediğimiz gibi henüz başvuru sürecinde bu belgenin avantajlarından faydalanmaya başlıyorsunuz. Normal bir pasaport almak istediğiniz zaman karşınıza 1000,00 TL’ye yakın bir masraf çıkmaktadır. Ancak yeşil pasaport için sadece defter ücreti olan 133,50 TL ödemeniz yeterli olmaktadır. Pasaport harçlarından muafsınız yani.
  • Vizesiz giriş: Bordo renkli pasaportların vizesiz olarak seyahat gerçekleştiremediği bazı ülkelere vizesiz olarak giriş yapabilmektesiniz. Toplamda 160 adet ülkeyi vizesiz olarak gezebileceğinizi söylemiştik. Ancak bordo renkli pasaport sahiplerine göre tam 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapabildiğinizi biliyor muydunuz?
  • Rahat geçiş imkânı: Yeşil pasaport sahibi olan kişiler ağırlıklı olarak diplomattırlar. Bunu bilen havaalanı personelleri bu pasaportu gördükleri zaman ellerinden gelen her türlü iyi niyetli yaklaşımı göstermektedirler. Böylelikle çok fazla sorgu suale takılmadan rahatlıkla ülkelere giriş yapabilirsiniz.
  • Vize isteyen ülkelerden vize kolaylığı: Yukarıda bahsettiğimiz 160’a yakın vize istemeyen ülkeler haricindeki yerlere giriş yapmak isterseniz eğer yine de vize almanız gerekmektedir. Ancak konsolosluk ile yapacağınız görüşmelerde yeşil pasaport sahibi olduğunuzdan bahsederseniz eğer sizlere vize konusunda büyük kolaylıklar sağlayacaklardır. Yine çok fazla sorguya maruz kalmadan vize başvuru süreciniz hızlı bir şekilde olumlu olarak sonuçlanacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz yeşil pasaport avantajları hakkındaki maddeler insanların arayıp da bulamadıkları şeylerdir. Bu tür imtiyazlara sahip olmak isteyen insan sayısı çok fazladır. Yeşil pasaport ile dilediğiniz avantajlardan yararlanmak isterseniz eğer gerekli şartları sağlamanız dâhilinde nüfus il idaresine başvuru yapabilirsiniz. 5 yıl süre ile verilen bu pasaport türünden yararlanmanın keyfini çıkartın.

Daha fazla bilgi almak ve daha detaylı bilgi için “Yeşil Pasaport” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap