Gezi Rehberi

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Yeşil Pasaport, Yeşil Pasaport başvurusu, Yeşil Pasaport belgeler, Yeşil Pasaport evraklar, Yeşil Pasaport başvuru belgeleri, Yeşil Pasaport başvuru evrakları, Yeşil Pasaport için gerekli belgeler, Yeşil Pasaport için gerekli evraklar

Özgürce ülkeden ülkeye dolaşmanızı sağlayan yeşil pasaport, ülkemizin anlaşma sağladığı toplam 160 adet ülkeye vizesiz olarak seyahat etmenizi sağlamaktadır. Eğer sık seyahat eden birisi iseniz bu pasaportun avantajlarını da iyi bilirsiniz. Pek çok avantajı ile öne çıkan bu pasaport türünü almak isteyen vatandaşlar öncelikle yeşil pasaport için gerekli belgeler hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Yeşil pasaport için gerekli olan belgeleri paylaşmadan önce yeşil pasaport hakkında biraz daha detaylı bilgi paylaşmak istiyoruz. Yeşil pasaport, sahibine çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sadece devlet memurlarının ve bazı imtiyaz sahibi ihracat yapan firmalara verilen bu pasaport ile havaalanı işlemleriniz çok hızlı bir şekilde halledilmektedir. Bu pasaport genellikle diplomasi yönü ağır basan insanlara verildiğinden dolayı havaalanı personelleri sizden biraz çekinirler. O nedenle çok fazla sorgu sual yapmadan biran önce sizi ülkeye alırlar.

Yeşil Pasaport Almak İçin Gereken Belgeler

Her insanın sahip olmak istediği yeşil pasaport için bazı evrakları toplamanız gerekmektedir. 2 Nisan 2018 yılında çıkan yasa ile artık nüfus il müdürlüklerinden alınmaya başlayan bu pasaportu almak için gereken tüm belgeleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 • Kimlik

Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşı olduğunuzu gösteren TC kimlik kartı, Nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesinin aslı gerekmektedir.

 • Biyometrik Fotoğraf

Yeni kimlik çıkartmak içinde istenen biyometrik fotoğraftan yeşil pasaport almak için 2 adet gerekmektedir.

 • Defter Bedeli

Bu pasaport çeşidi için bildiğiniz üzere harç ödemiyorsunuz. Ancak 133,50 TL olan defter bedelini ödüyorsunuz ve makbuzunu da il nüfus müdürlüğü tarafından istenen belgelerin arasına koyuyorsunuz.

 • Talep Formu

İnternetten veya il nüfus müdürlüğünden edinebileceğiniz bu formu doldurarak istenilen evrakların arasına bırakmanız gerekmektedir. Emekli veya isteğe bağlı olarak işten ayrılan memurlar ise bunun yerine çalıştıkları kurum tarafından düzenlenen kadro derecesini gösteren belgeleri bırakabilirler.

 • Eş/Çocuk Durumu
  • Öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi
  • Yetişkin olmayan veya engelliler için muvafakat belgesi
  • Engelli çocuklar için sağlık raporu
 • Eski Pasaport

Daha önceden yeşil pasaport sahibi iseniz bu pasaportu da evrakların arasına koymanız işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Çok gibi gözükse de klasik olarak devlet kurumları tarafından istenilen belgeler bu şekildedir. Hepsini toplamak zaten 30 dakikanızı almayacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle eğer yeşil pasaporta başvuru yapmak için gereken kriterleri sağlıyorsanız hemen gidin ve yeşil pasaporta başvurunuzu yapın.

Daha fazla bilgi almak ve daha detaylı bilgi için “Yeşil Pasaport” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap