İstanbul Marmara Bölgesi

Yoros Kalesi (Nerede? Nasıl Gidilir? Manzarası, Kahvaltısı)

İstanbul‘un Anadolu yakasında yer alan ve Karadeniz’den boğaza girişin tam karşısında yer alan “Yoros Kalesi” sahip olduğu tarihi güzelliğin yanında bulunmuş olduğu konum ve muhteşem manzarasıyla son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan yerlerimizden birisi olarak adını duyurmaya devam ediyor. Yoros Kalesi hakkında bilgi vermek ve muhteşem manzarasından izler paylaşabilmek için kaleyi ziyaret ettik ve sizlere rehber olması adına bu yazımızı hazırladık. 

İstanbul’un gürültülü ve kirli havasından uzaklaşmak isteyen ziyaretçilerin kısa sürede ulaşabileceği bir konumda olan Yoros Kalesi sahip olduğu manzarayla ziyaretçilerine muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Boğazın birçok güzelliğine şahit olabileceğiniz kalede kendinizi doğanın ve manzaranın içinde bulabilirsiniz. İmkanı olanlar için hafta sonu yapılabilecek en iyi gezilerden biri olmaktadır. Ayrıca kalenin yer aldığı “Anadolu Kavağı’nda Gezilecek Yerler” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Muteşem bir bakir doğa manzarası bulunan kalenin manzarası kısmen de olsa 3. boğaz köprüsüyle bozulmuş durumda. Köprü çevresi daha da betonlaşmadan önce kaleyi ziyaret etmek ve zihninizda hoş anılar barındırmak tavsiyelerimiz arasında yer alıyor.

Özel araçlarıyla ziyareti gerçekleştireceklerin Beykoz sahili üzerinden ulaşım sağlamaları durumunda yaklaşık 15 km yol boyunca İstanbul Boğazı’nın o muhteşem atmosferine tanıklık yapmalarını öneriyoruz. Bu muhteşem yolculuktan sonra “Yoros Kalesi manzarası” sizlere gerçekten unutamayacağınız bir görsel şölen sunacaktır. İstanbul’un henüz bozulmamış tarihi ve doğal güzelliklerini bu ziyaret sırasında keşfetmeniz mümkün olmaktadır.

Kaleye kışın ziyaret edeceklerin karşılaşacakları manzara çok daha güzel olacaktır. Kışın buranın manzarası doğanın bir başka yüzünü göstermektedir: Gri ve uçsuz bir Karadeniz, denizi yüksek uçurumlarıyla ve yeşilliğiyle yaran orman ve boğazın o eşsiz manzarası…

Yoros Kalesi’nin Tarihi

Buraya gelen ziyaretçilerin kalenin konumundan dolayı ilk merak ettiği şey  “Yoros Kalesi ne amaçla yapılmıştır?” sorusu olmaktadır. Tarihi yapının konumu görüldüğünde bu kalenin İstanbul Boğazı’nın girişini Karadeniz yönünden kontrol etmek olduğu amacı hemen anlaşılıyor zaten.

Kale her ne kadar Ceneviz yapısı olarak bilinse de üstündeki kitabenin Grekçe olmasından dolayı yapının Bizanslılar tarafından inşa edildiği kabul edilir. Yapılan çalışmalardan sonra Yoros Kalesi tarihinin antik çağa kadar gittiği tahmin ediliyor. Kalenin ismi için de iki görüş bulunmaktadır: Birinci görüşe göre kalenin adı “Kutsal Yer” anlamına geldiğidir. İkinci görüş ise kalenin adının “Dağ” anlamına gelen “Oros”tan türetildiğini savunur.

Kale ilk kez 1305 yılında Bizanslıların elinden Türkler tarafından alınır. Ancak bu hakimiyetimiz uzun sürmez ve kale bir süre Cenevizlilerin kontrolüne geçer. Ancak 1300’lü yılların sonunda Osmanlılar bu bölgeye ve kaleye kesin olarak hakim olmayı başarır.

Yoros Kales’inde yapılan arkeolojik çalışmalarda yaklaşık olarak 80 eser günyüzüne çıkarıldı. Çalışmalar devam ettiğinden kaleye girişler şu anda kapalı. Sadece dışarıdan ziyaret edebilmek mümkün.

Yoros Kalesi Nerede? Yoros Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Beykoz ilçesine bağlı olan Anadolukavağı’nda yer alan kaleye ulaşım oldukça kolay. Beykoz’dan yaklaşık 10 km kadar uzakta olan kaleye aynı zamanda Üsküdar’dan kalkan ve Kavacık-Beykoz güzergahında ilerleyen 15A numaralı otobüs ile ulaşmak oldukça kolay. Ayrıca Sarıyer’den kalkan vapurlada 15 dakika içinde Anadolukavağı’na gelmek mümkündür. Oradan da yaklaşık 900 metrelik bir dik yokuştan sonra kaleye ulaşabilirsiniz.

Özel araçlarıyla gelen ziyaretçiler ise TEM Otoyolundan Beykoz-Kavacık sapağından girerek yaklaşık 15 km sonra Yoros Kalesi’ne ulaşım sağlayabilirler. 

Ayrıca Google Konumu ile bu muhteşem tarihi yapıya kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Yoros Cafe’de Kahvaltı

Yoros Kalesi’ne gelenlerin mutlaka yapması gereken şeylerden biri de muhteşem boğaz manzarası eşliğinde Yoros Cafe’de kahvaltı yapmak olmalıdır. Hemen kalenin altında yer alan Cafe’de hem kahvaltıya hem de boğaz manzarasına doymak isteyenlerin mutlaka yapılacaklar listesine eklemeleri olası bir durum. Boğaz manzarası eşliğinde kahvaltı yapılabilecek  en güzel mekanların başında yer almaktadır cafe. Bu nedenle İstanbul’un gürültüsünden ve havasından bunalanların “Yoros Kalesi kahvaltı” keyfini yaşamasını tavsiye ediyoruz.

Yoros Cafe’de kahvaltı fiyatları ise 2018 yılı itibariyle 35 TL’dir.

Ayrıca gezimizin görüntülerin yer aldığı videoyu Youtube kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz: YOROS KALESİ

Yoros Kalesi Geziyle İlgili Olumsuz Düşüncelerimiz

Maalesef her yerde olduğu gibi burada da bu tarihi yapıyı korumakta yetersiz kalmışız. Arkeolojik çalışmalardan dolayı kalenin uzun süredir kapalı olması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Kaleyi yalnızca dışarıdan gezmekle yetindik. Ancak buna rağmen kalenin kapısı üzerinden kale üstlerine tırmanıp içine giren ziyaretçilerin olması, bizleri kalenin yeterince iyi korunamadığı ve tahrip edilmeye devam ettiği düşüncesine sevk etti.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap